علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ و رفع آن

مهم ترین دلیل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 4 دقیقه

در شرایطی که خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ بی‌دلیل، بدون مقدمه و بدون هیچ هشداری اتفاق می افتد، ممکن است شما را نگران کرده و به این فکر بیاندازد که نکند لپ تاپ خراب شده و از کار افتاده است! اگر شما هم با این مسئله روبرو شده اید، اصلاً نگران نباشید و دستپاچه نشوید. دلیل و علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ، دلایلی مختلفی دارد که بسیاری از آن‌ها جدی نیست. در ادامه به برخی از علل این خاموشی اشاره خواهیم کرد. 

علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ چیست؟

برخی از صاحبنظران و متخصصان در حوزه تکنولوژی معتقد هستند که خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ آن هم بدون هیچ دلیل خاصی نوعی دفاع کردن از خود است. در واقع این سیستم آسیب‌ها را تشخیص داده و با خاموش شدن سعی می‌کند از صدمه‌ای که تشخیص داده دور بماند. پس در این شرایط نه تنها نگرانی بی‌مورد است؛ بلکه گاه باید خوشحال هم بود. 

علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را میتوان موارد زیر در نظر گرفت: 

  • وجود یک ایراد سخت افزاری
  • آسیب دیدگی رم لپ تاپ
  • پایان عمر باتری
  • افزایش دمای لپ تاپ
  • مشکل در درایو گرافیک
  • ولتاژ شارژ نادرست
  • فعالیت ویروس‌ها و دیگر بدافزارها

معمولاً کسانی که با مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ روبرو می‌شوند در اولین قدم باتری آن را چک می‌کنند و یا سیستم پاور کیس کامپیوتر را مورد بررسی قرار می‌دهند. این کار درست است؛ اصولاً برای رفع این مسئله باید گام به گا جلو رفته و از بررسی‌های ساده آغاز نمود.

دلیل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

وقتی لپ‌ تاپ انی خاموش و تا چند ساعت نیز روشن نشود. معمولا افراد به عنوان اولین کار باطری لپ تاپ خود، چک یا اتصال سیم پاور کیس کامپیوتر را بررسی میکنند  که البته کار درستی می باشد زیرا لپ تاپ ها بر عکس چیزی که معمولا مردم فکر می کنند مکانیزم محافظت شده ای دارند؛ مثلا زمان.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات لپتاپ میتوانید، مقاله بیشترین مشکلات لپ تاپ ها را مطالعه کنید.

مهمترین دلیل خاموش شدن لپ تاپ، داغ شدن است

اگر در هنگام کار با لپ تاپ متوجه شدید که لپ تاپ داغ شده و فن آن صدای ناهنجاری می‌دهد، بدانید که دستگاه تهویه مناسبی نداشته و این موضوع موجب آسیب به بخش‌های مختلف آن می‌شود. در چنین شرایطی خاموش شدن لپ تاپ طبیعی و نوعی اقدام صیانتی می‌باشد. اگر با این مسئله روبرو شدید، حتماً به بررسی بخش‌های مختلف از جمله فن گرافیک، فن سی پی یو و فن کیس بپردازید. برای این کار می‌توان از نرم افزارهای عیب‌یاب کمک گرفت. 

خراب بودن باتری لپ تاپ؛ علت خاموش شدن بی دلیل لپ تاپ

باتری‌های لپ تاپ عمر مفیدی دارند و پس از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند. اگر مدت‌ طولانی است که از یک باتری در لپ تاپ استفاده می‌کنید، منتظر باشید که با خاموشی‌های ناگهانی روبرو شوید. در چنین شرایطی باید باتری تعویض شده و از یک باتری نو استفاده شود. اگر پس از تعویض باتری مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ رفع شده باشد، می‌توانید مطمئن باشید که مشکل از همان ابتدا به باتری لپ تاپ مربوط بوده است. 

چگونه یک مشکل سخت افزاری باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌شود؟

برخی از اوقات، مشکل خاموش شدن لپ تاپ به دلیل ایرادات سخت افزاری می‌باشد. اگر سخت‌افزار جدیدی نظیر رام، مادربرد، سی پی یو و… را به لپ تاپ اضافه کرده اید، احتمالاً خاموش شدن لپ تاپ به آن بی‌ارتباط نیست. یکی از این موارد سولفات شدگی است و در مواقعی پیش می‌آید که آب یا بخار آب به درون لپ تاپ نفوذ پیدا کند. بدین ترتیب برخی از قطعات الکتریکی لپ تاپ تغییر شکل می‌دهند و حالت زنگ زدگی پیدا می‌کنند. برای رفع این مشکل باید قطعه جدا شده و با استفاده از تینر شسته شود. 

در صورتی که در زمینه تعمیرات تخصصی ندارید و لپ تاپ شما دچار مشکل شده است میتوانید، تعمیرات لپ تاپ خود را به رایان دل کوک بسپارید.

دلیل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ و ارتباط آن با بد افزارها

برخی از مواقع وجود ویروس در لپ تاپ دلیل خاموش شدن نابهنگام آن است. در واقع این ویروس‌ها هستند که لپ تاپ شما را خاموش و مجدداً روشن می‌کنند. شاید بپرسید این ویروس‌ها چگونه به سیستم شما راه یافته‌اند که در پاسخ به این سوال باید بگوییم یک برنامه خاص که شاید از منبعی غیر معتبر نصب شده باشد، آلوده به ویروس بوده و سیستم را با اختلال روبرو کرده است. حل این مسئله به راحتی آب خوردن است. شما می‌توانید با نصب یک آنتی ویروس قدرتمند، لپ تاپ را به صورت روزانه اسکن کنید و از نبود آلودگی مطمئن شوید. این نرم افزارهای امنیتی قدرتمند، برای از بین بردن این بدافزارها طراحی شده‌اند و می‌توان به کارایی آن‌ها اطمینان داشت. 

نتیجه گیری

همانطور که اشاره کردیم، مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در لپ تاپ به وجود آورنده و علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می‌باشد. مسلماً هر یک از ایراداتی که موجب به وجود آمدن این مسئله شده باشد، راه حل خاص خود را دارد. در بسیاری از اوقات حتی نیازی به بازکردن لپ تاپ هم نیست. (اگر پشت لپ تاپ باز شود، دیگر خدمات پس از فروش و ضمانت نامه‌ای که شرکت‌های سازنده برای آن در نظر رفته اند، شامل آن نخواهد شد.) 

توصیه می‌کنیم در صورت مواجه شدن با ایراد خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ، در ابتدا به سیستم خود استراحت دهید و اجازه دهید خنک شود. اگر مجدداً این مشکل به وجود آمد، با متخصصان و افراد با تجربه در حوزه تعمیر لپ تاپ مشورت کنید و از آن‌ها راهنمایی‌های لازم را بخواهید. این عزیزان در خدمت شما بوده و در ابتدا سعی می‌کنند آسان‌ترین روش‌ها را برای حل مسئله پیشنهاد دهند. اگر با امتحان کردن این شیوه‌ها مشکل حل نشود، به ناچار باید تعمیر لپ تاپ، به متخصصان آن سپرده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *