مشکلات سرور

انواع مشکلات سرور
زمان مطالعه مطلب 4 دقیقه
خانه / مقالات / سرور / مشکلات سرور

اغلب شرکتهایی که خدمات هاستینگ ارائه می دهند، در سال های اخیر سرور برای خود تهیه نموده و از آن استفاده می کنند. سرورهای سرتاسر جهان ممکن است با خطا روبرو شود. برای رفع خطا نیاز بوده تا مشکلات سرور را به صورت درست متوجه شوید. فهمیدن درست خطا به برطرف کردن آن کمک شایانی خواهد کرد. این نکته که مشکلات سخت افزاری تماما در زمان استفاده یا مشکل از قبل، برعهده شرکت می باشد.

اگر به دنبال پیدا کردن مشکلات در قطعات سرور اچ‌ پی ‌ای(HPE) می ‌باشید، می ‌توان به وسیله تست های  تشخیص سلامت قطعات استفاده کنید. این تست ها به صورت انلاین و آفلاین برای کاربران آماده شده است. این تست ها شامل مواردی چون پردازنده ها، رم ها، هارددیسک ها و بوده که تمامی موارد سخت افزاری و نرم افزاری را بررسی خواهد کرد.

این تست به شناسایی مشکلات کمک کرده و مسائل سخت افزاری و نرم افزاری را جدا می کند. با این تست مواردی چون بررسی پیکربندی فعلی با سطوح و دسته های مختلف، تست و تشخیص نقص ‌های سخت افزاری ظاهری، مستندسازی تنظیمات سیستم برای ارتقاء برنامه ‌ریزی، استاندارد سازی، ردیابی موجودی، بازیابی خرابی، تعمیر و نگهداری سرور، ارسال اطلاعات پیکربندی به مکان دیگری برای تجزیه و تحلیل عمیق ‌تر و مدیریت Integrated Management Log – IML انجام می شود.

فهرست مطالب

انواع مشکلات سرور

انواع مشکلات سرور

مشکلات سرور شامل قسمت سخت افزاری و نرم افزاری می باشد. قسمت های سخت افزاری شامل موارد متعددی است. به عنوان اصلی ترین این موارد می توان به بالا نیامدن دستگاه( بوت نشدن) و روشن نشدن چراغ سرور اشاره کرد. این دو مشکل به عنوان اساسی ترین مشکلات شناخته شده که سعی کردیم تا راه حلی برای آن ها معرفی کنیم.

از دیگر مشکلات می توان مواردی را چون دسترسی نداشتن به شبکه اینترنت، را نام برد. ممکن پیام های خطای سیستم به صورت Critical Error Occurred Prior to this Power-Up، Fan Solution Not Fully Redundant،Fan Solution Not Sufficient، Fatal DMA Error،FATAL ROM ERROR: The System ROM is not Properly Programmed و … خواهد بود. 

دقت داشته باشید که تعمیر سرور، بسیار تخصصی است و در صوتی که در این زمینه اموزش ندیده اید، بهتر است کاری انجام ندهید و تعمیر را به رایان دل کوک بسپارید.

بالا نیامدن سرور

این مشکل ممکن است در هنگام بالا آمدن هنگ کرده یا پس از بالا آمدن دچار اختلال و هنگ کردن خواهد شد. برای این کار نیاز است تا مراحل بعد را به ترتیب اجرا کنید. در هر مرحله با رفع شدن مشکل دیگر نیاز به انجام دادن بقیه راه های نیست.

  • وارد Safe Mode شده و از بابت مشکلات نرم افزاری و درایوها مطمئن شوید.
  • پس از مطمئن شدن از اینکه مشکلات مربوط به قسمت نرم افزاری نیست مجددا وارد Safe Mode شده و به بخش Command Prompt بروید.
  • دستور sfc /scannow /offbootdir=d:\ /offwindir=d:\windows را اجرا کرده و پس از آن دستگاه خود را خاموش و روشن کنید.
  • به عنوان مرحله بعدی به سراغ Clean Boot می رویم.
  • مجددا وارد Safe Mode شده و پس از ورود به Run دستور msconfig.exe را به اجرا در آورید.
  • به سراغ تب General رفته و با زدن Selective Startup مورد Load startup items را خاموش کنید.
  • پس از خاموش روشن کردن دستگاه مشکل را بررسی کنید.
  • در صورت وجود مشکل به تب Services رفته و با انتخاب مورد Hide all Microsoft services به سراغ گزینه Disable all‌ بروید.
  • با روشن خاموش کردن و بررسی دستگاه به عنوان آخرین راه، دکمه F8‌ را بزنید.
  • گزینه Disable Driver Signature Enforcement را زده و نتیجه را مشاهده کنید.

روشن نشدن چراغ سرور

وضعیت سیستم ها در سرور با ال ای دی های مخصوص نشان داده می شود. این چراغ ها به صورت مجموعه هایی بر روی مادربرد، چراغ های جلوی سرور اچ پی، پنل پشتی یا در حالت ترکیبی قرار داده شده است.

چراغ دکمه برق سیستم در زمان روشن بودن، به صورت دکمه روشن فعال سبز ثابت به معنای سیستم روشن است، سبز چشمک زن (1 هرتز/ سیکل عملکرد سیستم در هر ثانیه) به معنای توالی جریان برق، کهربای جامد به معنای سیستم در حالت آماده به کار قرار دارد و دکمه روی خاموش به معنای سیستم نیز خاموش است می باشد. به همین دلیل در صورت روشن نشدن چراغ، وضعیت سرور مشخص نخواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی داشتیم تا انواع مشکلات سرور مانند سخت افزاری و نرم افزاری را به شما معرفی کنیم. در ابتدا باید توجه داشته تا به صورت دقیق از مشکل آگاهی یابید. برای این کار راه هایی را توصیه کرده و پس از آن برای هر مشکل توصیه ای را برای رفع مشکل بیان شد. هم چنین بعضی از دلایلی که منجر به ایجاد خرابی در سرور شده را بیان کرده تا از مشکلات احتمالی جلوگیر کنیم. به صورت کلی اگر با راه های گفته شده مشکل شما حل نشد، نیاز به یک متخصص برای تشخیص مشکل و رفع آن نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *