راهنمای خرید باتری لپ تاپ

راهنمای خرید باتری لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 6 دقیقه

همه ما در این دنیای پر از فناوری و تکنولوژی از ابزار تکنولوژی استفاده می‌کنیم. یکی از این ابزار کارآمد، لپتاپ است. این وسیله همواره توسط بسیاری از افراد و در طول روز استفاده می‌شود. بیشتر ما خوب می‌دانیم که وسایل الکترونیکی که با باتری کار می‌کنند به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و در روند کار ما خلل ایجاد می‌کنند. برای مثال باید گفت یکی از علت‌هایی که لپتاپ‌ها درست کار نمی‌کنند، خرابی باتری آنها می‌باشد. با خراب شدن باتری، مصرف کننده‌ها به دنبال خرید یک باتری سالم می‌روند.  برای داشتن خرید درست و اصولی و پیدا کردن یک کالای اصل و گارانتی دار، نیاز به دانستن یک سری نکات خاص دارد. ما در ادامه راجع به نکات راهنمای خرید باتری لپ تاپ با شما صحبت می‌کنیم با ما همراه باشید.

راهنمای خرید باتری لپ تاپ

آیا تا به حال به ساختار باتری لپتاپ خود فکر کرده‌اید؟ ما در مورد فناوری به کار رفته در ساختار باتری صحبت می‌کنیم. یک واقعیت ساده تاثیر گذار در طول عمر لپتاپ‌ها این است که سیستم آن با باتری خود به همان اندازه که می‌خواهیم کار نمی‌کند و ما دوباره باید یک باتری خریداری کنیم.
همه باتری‌ها به یک اندازه ساخته نشده‌اند اما همه آنها توانایی تبدیل انرژی شیمیایی به جریان الکتریکی را، برای تامین انرژی دستگاه‌های الکترونیکی دارند. باید گفت که همانند باتری موجود در اتومبیل، یک واکنش شیمیایی درون باتری لپتاپ هم، باعث آزاد شدن الکترون‎ها از قطب مثبت به سمت قطب ماندگار انجام می‌شود.
حدود یک دهه پیش، بیشتر سازندگان لپتاپ به باتری‌های نیکلی که یک نوع فلز است، روی می‌آوردند. این باتری‌ها نه تنها می‌توانستند حدود چهل درصد انرژی بیشتری داشته باشند، بلکه با محیط زیست هم سازگار بودند. اما امروزه باتری‌ها با یک ساختار سلولی ساخته می‌شوند که بتوانند بعد از کمی شارژ شدن، انرژی را در درون خود نگه دارند.

راهنمای خرید باتری لپ تاپ
راهنمای خرید باتری لپ تاپ

چگونگی انتخاب باتری لپ تاپ مناسب

باید گفت که هیچ لپتاپی بدون باتری وجود ندارد. آنچه لپتاپ ما را به وسیله‌ای کاملا متحرک تبدیل می‌کند، اندازه یا وزن آن نیست بلکه باتری آن می‌باشد. باید دانست که طول عمر تمام باتری‌ها محدود می‌باشد. بیشتر باتری‌هایی که معمولا در لپتاپ‌ها استفاده می‌شوند مبتنی بر فناوری Li-ion هستند. در این روش سلول‌های سازنده باتری تحت یک روند طبیعی، به مررور زمان پیر می‌شوند و این بدان معنی است که کارایی و ظرفیت آنها با گذشت زمان کاهش می‌یابد. در این روند مدت زمان کارایی باتری بسیار کم می‌شود و در پایان بدون اتصال منبع تغذیه یا شارژر، استفاده از آن غیرممکن می‌باشد.
به این ترتیب لپتاپ دیگر ویژگی متحرک بودنش را که در وهله اول می‌خواستیم، از خود نشان نمی‌دهد. اولین و مهمترین مرحله برای بازیابی عملکرد اصلی لپتاپ، انتخاب یک باتری مناسب است. هنگام خرید باتری برای لپتاپ خود برخلاف نظر گسترده در بین کاربران، تنها شناخت مارک یا مدل لپتاپ کافی نیست بلکه مهمترین پارامترها، مشخصات اصلی، ولتاژ و ظرفیت آن می‌باشد. در هنگام خرید باتری مناسب برای لپتاپ باید به این نکات بالا توجه کرد.

مدل و کد باتری در راهنمای خرید باتری لپتاپ

برای خرید باتری باید دانست که مشخصات آن همیشه روی خود باتری قرار داشته و نوشته شده است. برای شناسایی این مشخصات، باید باتری را از رایانه و لپتاپ خود خارج کرده و برچسب روی آن را بررسی کنید. جدا از چنین اطلاعاتی به عنوان کشور تولید کننده و علائم هشدار دهنده، یک کد باتری منحصر به فرد در روی برچسب باتری وجود دارد. باید گفت که این کد بسته به  شرکت سازنده رایانه، از حروف مختلف و اعداد تشکیل شده است. به عنوان مثال کد روی باتری اپل A1185 می‌باشد. برای شناخت این کد باید برچسب باتری را دقیق بررسی کنید.

شناسایی چگونگی کارکرد باتری

دانستن این نکته که باتری چطور کار می‎کند یک کار دشوار است. دستگاه هایی مانند آیفون دارای تنظیمات و هشدارهای نگهداری باتری بومی هستند که حداقل برخی اطلاعات را ارائه می‌دهند، اما یافتن این موارد تشخیصی در لپ تاپ ها دشوار می‌باشد مگر اینکه خودتان آنها را نصب کنید. در اینجا چند برنامه کنترل باتری به شما معرفی می‌کنیم.

  1. باتری کر ( battery car)

این برنامه فوق سبک که برای رایانه‌های ویندوزی طراحی شده است، اعلان ها، پردازنده‎ها، دمای ذخیره سازی، نظارت بر چرخه تخلیه و بسیاری از اطلاعات مفید را در یک مکان فراهم می کند و به شما نشان می‌دهد.

  1. مانیتور باتری ( monitor batter)

این برنامه اطلاعات مربوط به سلامت باتری و چرخه‌ها، هشدارها، قرائت دمای باتری و ظرفیت کل  را نشان می‌دهد.

خرید باتری لپ تاپ
خرید باتری لپ تاپ

راهنمایی خرید باتری لپ تاپ 

گفتیم که انواع مختلفی از باتری‌ها به صورت اصلی و تقلبی ساخته شده‌اند. برای خرید یک باتری مناسب و درست باید در مورد چند نکته مهم و اساسی که ولتاژ باتری، ظرفیت باتری، قیمت و ضمانت است، اطلاعات کافی داشته باشیم. ما در ادامه راجع به این چند نکته صحبت می‌کنیم.

راهنمای خرید باتری لپتاپ در مورد ولتاژ باتری

باید دانست که یافتن کد باتری به تنهایی برای خرید کافی نبوده و نکته اولی که در انتخاب باتری مناسب باید به آن توجه کنیم ولتاژ آن می‌باشد. بسته به نیاز انرژی، ولتاژ باتری هشت و ده ولت یا یک و یازده ولت و یا چهارده و چهار ولت ساخته می‌شود. ولتاژ ارتباط نزدیکی با مقدار سلول در باتری دارد. معمولا یک باتری با ولتاژ هشت و ده ولت دارای 6 سلول و یک باتری با ولتاژ چهار و چهارده ولت، 8 سلول می‌باشد. بررسی پارامتر ولتاژ یکی از مهمترین کارها است که برای خرید باتری باید انجام شود.

علاوه بر این موضوع، یک مسئله پیچیده‌تر وجود دارد که ممکن است برای یک مدل باتری دو نوع ولتاژ وجود داشته باشد. زمانی این موضوع پیچیده می‌شود که  بدانیم نمی‌توان از باتری‌ها به جای یکدیگر استفاده کرد. باتری با ولتاژ پایین در لپتاپی که به یک باتری با ولتاژ بالاتر احتیاج دارد، کار نمی‌کند. ولتاژ را می‌توان به همان راحتی که تعیین می‌شود بررسی کرد. مقدار ولتاژ باتری، روی برچسب آن قرار دارد. ولتاژ اغلب در نزدیکی مدل باتری نوشته شده است و علامت آن V می‌باشد.

راهنمای خرید باتری لب تاپ در مورد ظرفیت باتری

دومین پارامتر مهم در خرید باتری، ظرفیتی است که معمولا  mAh میلی آمپر ساعت مشخص می‌شود. به بیان دقیق،  mAhاندازه گیری مناسبی از ظرفیت سلول‌ها است. علاوه بر این Ah به این معنی است که دستگاه قادر است به مدت 1 ساعت جریان 1 A را به طور مداوم تأمین کند. برعکس ، مقدار Wh مشخص می کند که باتری چه مدت می‌تواند در یک بار استفاده کار کند. هرچه mAh / Wh بالاتر باشد، زمان کار طولانی‌تر می‌شود. باتری‌های با ظرفیت 4400 میلی آمپر جز متداولترین باتری‌ها می‌باشند. استفاده از باتری‌های با ظرفیت بزرگتر به معنای زمان کار طولانی‌تر می‌باشد. بخاطر داشته باشید که تعداد سلولهای بالاتر موجود در باتری، ابعاد بزرگتری نیز دارند. در ضمن باید گفت که برای استفاده از باتری با ولتاژ بالا، باید آن را با فن خنک نگه داشت تا آسیبی به باتری نرسد.

راهنمایی خرید باتری لپتاپ قیمت مناسب باتری

باتری‌های مناسب یعنی با برند مناسب و با اصالت اغلب کمی گران‌تر از دیگر باتری‌های موجود در بازار و یا به اصطلاح باتری‌های عمومی می‌باشد. باتری مناسب و با اصالت اغلب از یک میلیون تومان به بالا وجود دارد. اما باتری‌های عمومی به صورت کمتر نیز خرید و فروش می‌شود. 

راهنمای خرید باتری لپ تاپ

گارانتی مناسب

در خرید هر نوع کالایی باید به وجود گارانتی و ضمانت نامه آن کالا توجه کرد. وجود گارانتی باعث می‌شود تا مصرف کننده بداند که این محصول اصل بوده و در صورت خرابی توسط شرکت سازنده تعویض و یا تعمیر خواهد شد. این گارانتی خریدی با کیفیت بالا و اصولی را برای مصرف کننده تضمین می‌کند.

شناخت نسخه باتری عمومی

بعد از خرابی باتری، برای کارکرد درست لپتاپ، یک باتری لپتاپ با نام تجاری لپتاپ خود خریداری کنید یا یک نوع جایگزین عمومی برای آن باتری پیدا کنید. بسیاری از شرکت‌های تجاری و شرکت‌هایی که باتری‌های عمومی تولید می‌کنند، اجزای باتری تولیدی خود را از مواد یکسان و شاید بی کیفیت تهیه می‌کنند برای همین ممکن است تفاوت عمده‌ای ایجاد نکرده و کارایی لازم را نداشته باشد. اما برخی از نسخه‌های نام تجاری برند و مناسب از استانداردهای ایمنی دقیق‌تری نسبت به استاندارد‌های عمومی برخوردار هستند و برخی از آنها برای تولید باتری از اجزای مختلف و با کیفیت بالاتر استفاده می‌کنند. آنچه مسلم است این است که باتری‌های مارک‌دار گران‌تر از باتری‌های عمومی هستند و کارایی بیشتری دارند. اما در صورت عدم توانایی در خرید باتری مارک، استفاده از باتری عمومی هم بدون فایده نمی‌باشد.

نتیجه‌گیری

گفتیم که در گذشته باتری از آهن نیکل ساخته می‌شده است که در این روش باتری زود داغ کرده و از بین می‌رفته است. امروزه باتری لپتاپ به روش  Li-ion ساخته می‌شود. در این روش کارایی باتری بیشتر شده است. اما با مرور زمان این باتری خراب شده و باید یکی دیگر را در درون لپتاپ جایگزین کرد. در راهنمای خرید باتری لپ تاپ باید به یک سری نکات خاص از جمله شناخت ولتاژ و ظرفیت باتری توجه داشت. توجه به نکات بالا می‌تواند کمک کند تا باتری درست و مناسبی برای لپتاپ خریداری کرده و از اتلاف وقت و هزینه اضافی جلوگیری کرد. اگر در انتخاب باتری به نکات گفته شده دقت نکنید، ممکن است خریدی اشتباه داشته و از این خرید خود پشیمان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *