راه های تمیز کردن فن لپ تاپ

تمیز کردن فن لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 3 دقیقه

لپ تاپ یکی از وسایل پرکاربرد میباشد که تمیز نگه داشتن آن بسیار اهمیت دارد. با کثیف شدن و گردو خاک نشستن روی فن آن، ممکن است به درستی کار نکند. از این رو، تمیز کردن فن لپ تاپ یکی از دغدغه های قابل توجه برای بیشتر افراد میباشد. همچنین، گرد و خاک زیاد روی دستگاه از کارکرد صحیح آن جلوگیری میکند. و باعث افزایش گرمای سیستم میشود . 

راه های تمیز کردن فن لپ تاپ

طرحی لپ تاپ های نسل جدید متفاوت تر از قبل است و باز کردن آن ها کار هر کسی نیست. از این رو  راه های تمیز کردن فن لپ تاپ خیلی کار ساده ای به نظر نمیرسد. فراموش نکنید که باز کردن لپ تاپ گارانتی دستگاه را از بین می برد. اما راه های عمومی دیگری نیز برای تمیز کردن فن لپ تاپ وجود دارد که به شرح آنها می پردازیم: 

مراحل تمیز کردن فن لپ تاپ با باز کردن لپ تاپ

باز کردن لپ تاپ نیاز به مهارت و تخصص دارد و در صورت بروز هر گونه مشکلی، مسئولیت آن بر عهده شماست. اگر مجبور به باز کردن لپ تاپ هستید برای دمیدن هوا به داخل لپ تاپ از دستگاه های مخصوص استفاده کنید. برای تمیز کردن فن لپ تاپ قبل از هر کاری لپ تاپ را خاموش کرده و سپس باتری را  خارج کنید. برای دسترسی به داخل لپ تاپ پنل هارا خارج کرده و کنار بکشید و سپس با دستگاه، گرد و خاک را تمیز کنید. این کار را با دقت زیاد انجام دهید و دقت کنید که در زمان تمیز کردن و دمیدن هوا فن لپ تاپ شروع به چرخش نکند چرا که ممکن است آسیب جدی به سیستم شما وارد کند. بعد از اتمام کار سیستم را سر هم سوار کنید.

آموزش تمیز کردن فن لپ تاپ بدون باز کردن

شرکت های سازنده لپ تاپ ها، بازکردن لپ تاپ را برای دمیدن هوا و تمیز کردن سیستم کار درستی نمی دانند. زیرا ممکن است آسیب جدی به سیستم وارد شود. توصیه آنها استفاده از دمنده های هوا است به صورتی که آن را به طرف فن لپ تاپ گرفته و مقداری هوا روی آن بدمید. اما در صورتی که این کار برا شما مشکل است و یا لپ تاپ شما با مشکل مواجه شده، بهتر است برای این کار به متخصصان در این زمینه مراجعه نمایید.

در صورتی که با مشکلات دیگر مواجه شده اید، میتوانید بیشترین مشکلات لپ تاپ را مطالعه کنید.

تمیز کردن فن لپ تاپ با سشوار

تمیز کردن فن لپ تاپ با سشوار و جاروبرقی یکی از ابزارهایی است که برخی برای تمیز کردن گرد و خاک لپ تاپ توصیه میکنند. دقت داشته باشید که لپ تاپ ها بسته به نوع و مدل آنها تمیز کردن آن‌ها نیز متفاوت است. برای تمیز کردن لپ تاپ ها بوسیله جاروبرقی ابتدا آن را از برق جدا کرده و باتری آن را خارج نمایید. در داخل لپ تاپ درپوش فن را پیدا کنید. این درپوش به وسیله یک پیچ بسته شده است که با باز کردن آن فن را می بینید و با سشوار فن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که میزان باد نباید زیاد باشد. برخی لپ تاپ ها ساختاری متفاوتی دارند که بهتر است به نمایندگی های مجاز آن ها مراجعه نمایید. بعد از اتمام کار درپوش را قرار داده و سیستم را روشن نمایید. 

در صورتی که در این زمینه تخصصی ندارید، برای تعمیرات لپ تاپ و کلیه مسائل مربوط به لپ تاپ خود با رایان دل کوک با شماره 02145102 تماس بگیرید.

تمیز کردن با اسپری

یکی از راه های تمیز کردن لپ تاپ بدون باز کردن آن استفاده از راه های بهتر، مانند تمیز کردن با اسپری تمیز کننده است. این کار شامل مراحل زیر میشود :

  • ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید و اجازه دهید کاملا خنک شود. 
  • اگر توانایی باز کردن قطعات لپ‌تاپ را دارید ،  پس از باز کردن آن، به آرامی و با دقت زیاد  مجددا قطعات آن را ببندید.
  • اما اگر نمی توانید قطعات را جدا کنید در محفظه خروجی لپ تاپ، قسمت مسی را مشاهده میکنید، باید با اسپری در آن قسمت اسپری کنید و از تمیز شدن آن مطمئن شوید.
  • دیگر راه های ورود و خروج هوا در سیستم خود را با اسپری تمیز کننده تمیز کنید.

نتیجه گیری

با وجود راه های مختلف برای تمیز کردن گرد و خاک هایی که باعث کند شدن سرعت سیستم می شود، بهترین کار برای تمیز کردن فن لپ تاپ، مراجعه به متخصصین با تجربه است. چرا که دستگاه های مختلف، دارای ساختار متفاوتی میباشند. در غیر این صورت بروز هرگونه مشکلاتی، می تواند باعث آسیب جدی و خسارات بیشتری برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *