فناوری nfc چیست؟ کاربرد آن

فناوری nfc چیست و کاربرد آن
زمان مطالعه مطلب 3 دقیقه

در سال های اخیر استفاده از تکنولوژی های بیسیم کاربرد زیادی داشته و در میان کاربران گجت های هوشمند بسیار متداول شده است، این نوع ارتباط مصرف باتری کمتری دارد و انتقال اطلاعات را برای کاربران گوشی های هوشمند تا حد زیادی راحت میکند. برخی از رایج ترین روش های انتقال بی سیم اطلاعات شامل، بلوتوث و وای‌فای میباشند. همچنین، سیستم ارتباطی دیگری که دارای کاربرد های زیادی میباشد و از امواج رادیویی استفاده میکند، سیستم nfc است. این نوع قابلیت که در برخی گوشی ها و ساعت های هوشمند تعبیه شده است از امواج رادیویی استفاده میکند و نسبت به سایر روش های انتقال داده، دارای ویژگی های برتر، میباشد. امروزه فناوری nfc در بسیاری از موارد قابل استفاده است مانند: دریافت و ارسال اطلاعات، گرفتن پرینت عکس، کنترل وسایلی مانند درب خودرو و منزل، انجام امور مالی، انجام تراکنش های پرداخت و کیف پول همراه، بازی، سلامت و درمان، خرید و فروش و در سایر موارد به کار گرفته می شود.

فناوری nfc چیست؟

برای استفاده و شناخت کاربردهای فناوری nfc ابتدا باید به طور کامل با آن آشنا شویم و به این سوال که nfc چیست بپردازیم. تکنولوژی nfc، یک واژه ی اختصاری و مخفف کلمه‌ی Near Field Communication است. این فناوری نامی است که بر روی تراشه‌ی NFC قرار داده شده است. این تراشه در انواع مختلفی تولید میشود و همه انواع آن دارای ویژگی هایی مانند داشتن شناسه یکتا، حافظه ی خواندن و نوشتن هستند و حافظه‌ی آن قابلیت قفل دارد. تراشه های nfc به تنهایی کارآیی ندارند، اما در صورت استفاده در گجت های قابل حمل، قادر به برقراری ارتباط از طریق امواج رادیویی نزدیک به خود بوده و میتوانند با برقراری ارتباط با دستگاه های دیگر مجهز به nfc، در فاصله ی چند سانتی متری، انتقال اطلاعات با حجم کم داشته باشند.

کاربرد nfc

اگر چه در زمان صحبت از روش های انتقال اطلاعات بی سیم، بیشترین کاربرد، nfc انتقال فایل، عکس و موزیک ها، به ذهن می آید. اما این تنها هدف ایجاد فناوری NFC نبوده و نیست. استفاده از تکنولوژی nfc، می تواند به طور گسترده ای، در طیف متنوعی از کاربرد ها به کارگرفته شود که مزیت های مختلفی را در صنعت دارد. در ادامه مطلب، به شرح کاربرد های فناوری nfc در موارد مختلف میپردازیم. 

 • پرداخت هزینه‌‌ی استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی: با استفاده از گوشی‌های مجهز به NFC امکان پرداخت الکترونیکی بلیط مترو و اتوبوس وجود دارد که در این مورد، گوشی شما بعنوان کارت بلیط هوشمند خواهد بود.
 • پرداخت‌های موبایلی بدون تماس: با استفاده از گوشی متصل به NFC، امکان پرداخت موبایلی و انتقال وجه برای افراد وجود دارد. انجام امور مالی یکی از مزیت های قابل ملاحظه در گجت های دارای قابلیت NFC میباشد. 
 • انتقال لحظه ای اطلاعات 
 • ایجاد سیستم جدید برای ارائه‌ی بلیط و حذف بلیط‌های قدیمی
 • امکان کنترل شرایط بیمار به صورت لحظه ای
 • با استفاده از برچسب های NFC میتوان وسایل را به اینترنت اشیا متصل کرد.
 • انجام وظایف مختلف برای کنترل گوشی‌‌ها 
 • تسهیل استفاده از گوشی
 • اتصال گوشی‌های هوشمند به سیستم‌های ناوبری و سرگرمی خودرو 
 • فعال‌کردن حالت سکوت و پرواز گوشی 
 • تقویت گردشگری در شهرهای محبوب گردشگری با نصب برچسب های NFC در مناطق گردشگری
 • ارائه‌ی اطلاعات پوسترهای تبلیغاتی به شهروندان

ان نف سی در گوشی

گوشی هایی که از قابلیت NFC پشتیبانی کرده، از شارژ گوشی موبایل استفاده میکنند. از این رو گوشی هوشمند یک دستگاه اکتیو محسوب میشود. گوشی هایی که این قابلیت را دارند می توانند آن را فعال کنند. همچنین برخی دستگاه ها که آنتن nfc دارند عبارت Near Field Communication روی باتری گوشی آنها حک شده است. 

برای اطلاعات بیشتر، میتوانید مقاله nfc در گوشی چیست را مطالعه کنید.

NFC در ایفون و اندروید

برای بررسی قابلیت NFC در ایفون و اندروید، بهترین کار چک کردن اطلاعات تلفن همراه خود در وب است. همچنین اگر باتری شما آنتن NFC داشته باشد، عبارت Near Field Communication بر روی آن ثبت شده است. در ادامه راهنمای فعال سازی NFC در گوشی اندروید و آیفون را بررسی میکنیم:

فعال کردن NFC در گوشی اندروید

برای استفاده از قابلیت NFC در دستگاه خود باید ابتدا NFC و Android Beam را بر روی هر دو دستگاه متصل به NFC فعال نمایید. سپس دو دستگاه را روبروی هم قرار دهید و با روبرو شدن اعلان تایید ارسال، با تاچ کردن صفحه گوشی، عملیات انجام می شود.

شما میتوانید به تعمیر موبایل جهت فعال کردن این تکنولوژی در رایان دل کوک با شماره تماس: 02145102 مراجعه کنید.

فعال کردن NFC در گوشی آیفون

در گوشی های آیفون استفاده از NFC برای پرداخت الکترونیکی با استفاده از Apple Pay استفاده میشود.

کاربرد NFC در ایران

در بررسی کاربرد NFC در ایران باید گفت بسیاری از موارد کاربردی از این فناوری تا کنون قابل استفاده نیست اما بیشترین قابلیت این تکنولوژی، برای استفاده در سیستم های پرداخت بی سیم در ایران است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *