علت مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و رفع آن

مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

اگر لپ تاپ شما به برق متصل است اما شارژ نمیشود، این مراحل می تواند مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما را تا حدوی حل کند. چند بار برای شما این اتفاق افتاده است که مشغول کار با لپ تاپ خود هستید، سپس ناگهان باتری لپ تاپ تمام میشود و یا اخطار تمام شدن را میدهد. سپس باید برای پیدا کردن شارژر خود عجله کنید و قبل از اینکه کل برنامه های انجام شده بپرید، آن را به برق وصل کنید. در ادامه با علت شارژ نشدن لپ تاپ و راه های رفع آن آشنا خواهیم شد.

علت شارژ نشدن لپ تاپ

شارژ نشدن باتری لپ تاپ میتواند دلایل متعددی داشته باشد، که باید هر یک از مراحل زیر را بررسی کنید که در ادامه به آن میپردازیم؛

علت شارژ نشدن لپ تاپ؛ متصل شدن به برق 

شاید به فکرتان هم نرسد، اما باید مطمئن شوید که لپ تاپ واقعاً به برق متصل شده است. این دلیل اصلی این است که ممکن است کامپیوتر حتی روشن نشود . هیچ تغییر نرم افزاری یا تعمیر سخت افزاری نمی تواند یک لپ تاپ قطع شده را به طور جادویی روشن کند. بنابراین قبل از انجام هر کار دیگر، مطمئن شوید که پریز برق و دوشاخه های لپ تاپ محکم در جای خود قرار دارند و مشکلی ندارند.

آداپتور AC را بررسی کنید و مطمئن شوید که سیم های قابل جابجایی به طور کامل وصل شده اند. در مرحله بعد، مطمئن شوید که باتری به درستی در قسمت خود قرار گرفته است و هیچ مشکلی در نقاط تماس باتری یا لپ تاپ وجود ندارد.

در نهایت، متوجه میشوید که آیا این مشکل حتی ارتباطی با لپ تاپ دارد یا خیر. سعی کنید سیم برق را به پریز دیگری وصل کنید تا ببینید فیوز شما سوخته یا خیر. اگر به محافظ برق متصل است، آن را بیرون بیاورید و مستقیماً به دیوار وصل کنید.

در این مرحله، اگر بازهم کار نمی کند، امکان دارد که فقط خطای کاربر باعث ایجاد مشکل نمی شود. یک مشکل واقعی در مورد تغذیه لپ تاپ وجود دارد. 

شارژ نشدن باتری لپ تاپ دلایل متعددی دارد.
شارژ نشدن باتری لپ تاپ

مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ؛ چک کردن باتری لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما دارای باتری قابل جداشدن است، آن را بیرون بیاورید و دکمه پاور را برای 15 ثانیه پایین نگه دارید تا هرگونه باقیمانده از دستگاه تخلیه شود. سپس، در حالی که باتری هنوز وصل نشده است، کابل برق را به برق وصل کرده و لپ تاپ را روشن کنید.

اگر لپ تاپ به درستی روشن شود، به این معنی است که آداپتور برق به درستی کار می کند و احتمالاً مشکل از باتری است. همیشه می توانید باتری را مجدداً نصب کرده و دوباره امتحان کنید، شاید باتری ضعیف است.

اگر میتوانید میزان باتری در قسمت پایین را مشاهده کنید، اگر چنین چیزی ندارد، ممکن است در لپ تاپ تعبیه شده باشد (مانند اکثر مکینتاش ها) و یا باید خودتان آن را باز کنید یا برای آزمایش آن به متخصص تعمیرات ببرید. 

دلیل شارژ نشدن لپ تاپ؛ سالم نبودن پورت USB

USB-C یک استاندارد چند پلتفرمی متداول برای اتصال لوازم جانبی، انتقال داده و شارژ باتری است. استاندارد جدید امکان استفاده از دستگاه های نازک تر را فراهم می کند، اما ممکن است باعث سردرگمی نیز شود. برخی از تولیدکنندگان تصمیم گرفته اند که برخی از پورت های USB-C را فقط برای داده ایجاد کنند، بنابراین دستگاه شما را شارژ نمی کنند.

در برخی موارد، ممکن است دستگاه دو درگاه USB-C داشته باشد، یکی که می تواند برای شارژ یا انتقال داده استفاده شود و دیگری که فقط برای انتقال داده ها تعیین شده است. اگر با مشکل شارژ مواجه شدید، مطمئن شوید که به درگاه USB-C درست متصل شده اید. حتی ممکن است بتوانید یک آیکون کوچک در کنار آن مشاهده کنید که نشان می دهد کدام پورت برای شارژ در نظر گرفته شده است.

مقاله پیشنهادی: بررسی خرابی و مشکلات باتری لپ تاپ

دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ؛ قدرت شارژر

به همین ترتیب، اینکه آداپتور برق در درگاه شارژ لپ تاپ شما قرار می گیرد به این معنی نیست که آنقدر قدرتمند است که کامپیوتر شما را شارژ کند. در این مورد هر نوع شارژری صدق می کند، اما این مشکل به خصوص در لپ تاپ هایی که از طریق USB-C شارژ می شوند رایج است. شما می توانید از نظر فنی هر شارژر USB-PD را وصل کنید، اما ممکن است برخی از آنها وات بسیار پایینی داشته باشند تا به درستی شارژ شوند.

شارژر همراه لپ تاپ خود را بررسی کنید، اگر با شارژر 45 واتی همراه بود، احتمالاً می خواهید از شارژر 45 واتی (یا بالاتر) برای تغذیه استفاده کنید و غیره. شارژر با ولتاژ پایین ممکن است باتری را در حین استفاده از شما دور نگه دارد، اما برای شارژ بیشتر کافی نخواهد بود. اگر بتواند رایانه شما را دوباره شارژ کند، بسیار کندتر از حد معمول کار می کند. اگر قصد دارید از شارژر USB-C شخص ثالث استفاده کنید، سعی کنید از شارژری استفاده کنید که دارای مجوز USB-IF باشد.

برای لپ تاپ هایی که از طریق USB-C شارژ نمی شوند، به طور کلی توصیه می کنم از شارژر رسمی سازنده استفاده کنید. شارژرهای ارزان قیمت و بدون مارک ممکن است کیفیت پایین یا حتی خطرناکی داشته باشند، بنابراین اگر یکی از آنها را دارید، سعی کنید به جای آن با شارژر رسمی لپ تاپ شارژ کنید.

شارژر لپ تاپ شارژ نمیکند.
قدرت شارژر یکی از مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ است.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ؛ بررسی کانکتور

وقتی اتصال برق لپ تاپ را وصل می کنید، اتصال باید نسبتاً محکم باشد. اگر گرد و غبار یا تجمع دیگری در داخل جک وجود داشته باشد، ممکن است نتواند ارتباط تمیزی برقرار کند. سعی کنید جک را با خلال دندان تمیز کرده و دوباره وصل کنید.

در موارد شدیدتر، ممکن است متوجه شوید که جک شل است یا به صورت مجکم متصل نشده است. این می تواند به این معنی باشد که جک در داخل شاسی شکسته شده باشد و شما برای رفع این مشکل، باید به نمایندگی تعمیر لپ تاپ مراجعه کنید.

کاهش حرارت از دیگر مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

باتری ها مستعد گرم شدن هستند، بنابراین اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم می شود، می تواند مشکل ایجاد کند. با افزایش دما، سنسور باتری ممکن است خراب شود و به سیستم بگوید که باتری یا کاملاً شارژ است یا به طور کامل از بین رفته است، و باعث مشکلات شارژ می شود. حتی ممکن است متوجه شوید که سیستم شما برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باتری و ایجاد آتش سوزی خاموش می شود.

این مشکلات هنگام برخورد با لپ تاپ های قدیمی که دارای خنک کنندگی با کیفیت پایین تری نسبت به دستگاه های مدرن تر هستند، پیش می آید. سیستم را خاموش کنید، مدتی به آن زمان دهید تا خنک شود و یک لحظه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که دریچه های هوا عاری از گرد و غبار باشند.

یکی از دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ کاهش حرارت است.
کاهش حرارت از دلایل دیگر شارژ کردن باتری لپ تاپ است.

به روز رسانی درایورها

منوی Start را باز کرده و عبارت “Device Manager” را جستجو کنید. در قسمت Batteries، باید چند مورد را مشاهده کنید: معمولاً یکی برای شارژر و یکی به عنوان باتری Microsoft ACPI Compliant Method Control Battery ذکر شده است، هرچند ممکن است موارد دیگری نیز داشته باشد. روی هر مورد کلیک راست کرده و Update Driver را انتخاب کنید .

پس از به روز رسانی درایورها، لپ تاپ را راه اندازی مجدد کرده و دوباره آن را وصل کنید. اگر این مشکل را حل نکرد، ممکن است بخواهید جدیدترین درایورها را از وب سایت سازنده بارگیری کنید. همچنین می توانید Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery را به طور کامل حذف و مجدداً راه اندازی کنید، که این امر باعث می شود ویندوز از درایور را از ابتدا دوباره نصب کند.

در Mac، باید مجدداً System Management Controller (SMC) را بازنشانی کنید . برای لپ تاپ هایی که باتری قابل جابجایی دارند، این کار به سادگی خاموش کردن برق، حذف باتری، قطع برق و فشار دادن دکمه پاور به مدت پنج ثانیه است. باتری را دوباره وصل کرده، برق را وصل کرده و لپ تاپ را روشن کنید.

برای مک های جدیدتر که باتری آنها روی بدنه بسته شده است، کامپیوتر را خاموش کنید اما آداپتور برق را وصل کنید. در حالت خاموش، دکمه روشن / خاموش را فشار داده و نگه دارید در حالی که کلیدهای Shift + Control + Option را در سمت چپ صفحه کلید فشار می دهید. کلیدها و دکمه پاور را همزمان رها کنید، سپس سعی کنید لپ تاپ را روشن کنید.

در صورتی که این مشکل با راه های گفته شده حل نشد، میتوانید تعمیرات لپ تاپ خود را به رایان دل کوک با شماره تماس 02145102 بسپارید.

تعویض باتری و یم

اگر ترفندهای نرم افزاری فوق جواب نداد و نتوانستید مشکل قطعات موجود را برطرف کنید، ممکن است مجبور شوید یک باتری یا آداپتور برق جدید بخرید.

به روز رسانی نکردن درایورها از دیگر دلایل شار نکردن لپ تاپ است.
به روز رسانی نکردن درایورها از دیگر دلایل شارژ نکردن باتری لپ تاپ

دیگر مشکلات شارژ نشدن باتری لپ تاپ

در صورتی که همه موارد را چک کردید، کابل ها و باتری های دیگر را امتحان کرده اید، تنظیمات خود را بررسی کرده و مجدداً بررسی کنید، مشکلات احتمالی نرم افزاری را برطرف کنید. مشکل احتمالاً در داخل دستگاه پیدا شده است. این احتمالاً زمان مناسبی برای تماس با پشتیبانی برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ است.

مشکلات رایج شارژ نکردن باتری لپ تاپ

چندین قسمت داخلی می توانند در صورت خرابی یا مشکل ایجاد کنند. مشکلات رایج شامل مادربرد معیوب ، خرابی مدارهای شارژ و خرابی سنسورهای باتری است. مدل خاص لپ تاپ شما احتمالاً مشکلات منحصر به فرد خود را خواهد داشت و اپراتور ماهر پشتیبانی فنی همه آنها را مشاهده کرده است.

مانند یک بیمار که با پزشک مشورت می کند، مشکلات داخلی نیز نیاز به یک متخصص دارد. در مورد گزینه های تعمیر تحت گارانتی شما با سازنده خود تماس بگیرید یا با تعمیرگاه رایانه محلی تماس بگیرید.

مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، و دلایل آن را در این مقاله به شما معرفی کردیم. در صورتی که با این مشکل رو به رو شدید حتما با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *