علت داغ شدن لپ تاپ و رفع آن

علت داغ شدن لپ تاپ ها
زمان مطالعه مطلب 4 دقیقه

هنگام استفاده از لپ تاپ، اجرای برنامه ها، بازی کردن، تماشا کردن فیلم، اجرای برنامه های سنگین گرافیکی، داغ شدن لپ تاپ تا حدودی مورد قبول است حتی داغ شدن قاب لپ تاپ و اجزای درونی آن نیز تا به اندازه‌ای نرمال است اما در بعضی موارد این داغ کردن بیش از اندازه می شود طوری که با خود می ‌گویید هر آن ممکن است لپ تاپ از شدت داغی منفجر شود در این مقاله شما را با انواع علت داغ شدن لپ تاپ و حل آن آشنا می کنیم.

علت داغ شدن لپ تاپ

داغ کردن لپ‌تاپ علت های متفاوتی مثل تهویه ضعیف، گرفته شدن مجرای هوا و فن ها، خرابی فن ها، خشک شدن خمیر رسانای گرما و غیره می تواند داشته باشد که در ادامه چند مورد از علت داغ شدن لپ تاپ را با هم بررسی می کنیم.

 • ضعیف بودن تهویه: یکی از علتهای رایج داغ شدن لپ تاپ ها، ضعیف بودن تهیه آن می باشد. معمولا وقتی لپ‌تاپ را روی فرش، بالش یا روی پایتان می‌گذارید منافذ ورود و خروج هوا بسته شده که همین امر سبب می‌شود تا لپ تاپ شما داغ شود.
 • گرفته شدن مجرای هوا و فن ها: گرد و خاک و آلودگی های محیطی، به مرور زمان بر روی مجرا‌های هوا مثل فن، دهانه ورود و خروج هوا و حرارت گیر می نشینند و این امر سبب کاهش گردش هوا و داغ کردن لپ تاپ می شود. معمولاً هنگام بروز این مشکل فن به خوبی و با سرعت کار می‌کند اما خروج هوا از لپ‌تاپ بسیار کم است.
 • خراب شدن فن: معمولاً به مرور زمان و با گذشت چند سال استفاده از لپ تاپ، ممکن است فن لپ تاپ خراب شده و خمیر ناقل گرما نیز کارایی خود را از دست داده باشد. صدای غیر عادی فن نشان دهنده خراب شدن آن است.
 • آنتی ویروس های سنگین: سخت افزارهای لپ تاپ ها معمولا ضعیف تر از کامپیوترهای رومیزی هستند که نصب آنتی ویروس ها و برنامه های امنیتی سنگین بر روی لپ تاپ ها باعث لود شدن بیش از اندازه سی پی یو و بالا رفتن دمای آن شده که در انتها منجر به داغ کردن لپ تاپ میشود.

دیگر مشکلات لپ تاپ را میتوانید در مقاله خراب و مشکلات لپ تاپ بخوانید.

حل مشکل داغ شدن لپ تاپ

مواردی که در بالا ذکر شد به مرور زمان موجب داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ می ‌شوند که باید سریعتر برطرف شوند؛

حل مشکل داغ شدن لپ تاپ

حال در ادامه مطلب راه حل هایی برای حل مشکل داغ شدن لپ تاپ بیان می کنیم.

 • حفظ ارتفاع لپ تاپ با سطوح: سعی کنید از سطوح صاف و سخت برای قرار دادن لپ تاپ تان استفاده کنید و حداقل چند سانتیمتر لپ‌تاپ را از سطح فاصله دهید و یا برای جلوگیری از داغ شدن آن از کول‌‌ پد‌های مجهز به فن بهره ببرید.
 • تمیز کردن مجرای هوای لپ تاپ: برای تمیز کردن مجراهای هوای لپ تاپ می ‌توانید از هوای فشرده شده مثل بلوور (دمنده) و کمپرسور هوای فشرده استفاده کنید.
 • تعویض فن: اگر داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ شما به دلیل از بین رفتن و خراب شدن فن آن بوده و گارانتی لپ تاپ به پایان رسیده باشد می‌توانید به مراکز معتبر مراجعه کرده و فن لپ تاپ تان را تعویض کنید.
 • استفاده از آنتی ویروس های سبک: برای حفظ امنیت اطلاعاتتان بهتر است آنتی ویروس های سبک روی لپ تاپ نصب کنید. همانطور که در بالا گفتیم استفاده از آنتی ویروس های سنگین باعث داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ میشود.

در صورتی که راه های بالا را امتحان کرده اید، ولی همچنان لپ تاپ شما مشکل دارد، تعمیرات لپ تاپ خود را به رایان دل کوک سپرده تا در سریعترین زمان ممکن آن را تعمیر نماید.

جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ

پیشگیری بهتر از درمان است! از همین رو بهتر است از مواردی که باعث داغ شدن لپ تاپ می‌شوند جلوگیری کنید. در ادامه مقاله این موارد را بررسی می‌کنیم.

 • پاک کردن برنامه های ناقص و معیوب: نرم‌افزارهای ناقص، اجرای برنامه های ناخواسته با بالا آمدن ویندوز، باعث درگیر شدن سی پی یو و بالا رفتن دمای لپ تاپ میشود از همین رو بهتر است برنامه های معیوب و ناقص را از روی سیستم تان پاک کنید و با مراجعه به لیست StartUp ویندوز از اجرای برنامه های ناخواسته و غیر‌ضروری جلوگیری کنید.
 • نصب ویندوز: ویندوز یکی از اصلی ترین اجزای نرم افزاری لپ‌تاپ می باشد که اگر دچار خرابی شده و مدت زمان طولانی از نصب آن روی دستگاه گذشته باشد، باعث کارکرد بیشتر اجزای سیستم و داغ شدن لپ تاپ می شود. به همین جهت لازم است ویندوز جدید و برنامه‌ها را بار دیگر نصب کنید.
 • جلوگیری از آلودگی لپ‌تاپ به بدافزارها: بد افزار ها برنامه هایی هستند که با اسم ویروس آنها را می‌شناسیم و سیستم لپ تاپ ما را دچار اختلال می کنند. معمولاً این بد افزار ها از سی پی یو برای مقاصد خود استفاده می کنند که باعث کارکرد زیاد آن و داغ شدن لپ تاپ می شود. از این رو باید با نصب آنتی ویروس های سبک لپ تاپ خود را از ورود این بدافزارها محافظت کنیم.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با علت داغ شدن لپ تاپ آشنا کرده و راه حل ها، موارد پیشگیری از داغ شدن لپ تاپ را برایتان بیان کنیم. در صورتی که حل مشکل داغ شدن لپ تاپ را نتوانستید انجام دهید، بهتر است تعمیر لپ تاپ خود را به رایان دل کوک بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *