دلیل صدای فن لپ تاپ و رفع آن

علت صدای زیاد فن لپ تاپ
زمان مطالعه مطلب 3 دقیقه

فهرست مطالب

یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده لپ تاپ فن است که همزمان با دستگاه روشن شده و در حین انجام کار اقدام به خنک کردن قطعات مختلف دستگاه نموده و از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری به عمل می آورد؛ اما در برخی از مواقع ممکن است با صدای فن لپ تاپ مواجه شویم که در برخی از مواقع بسیار آزار دهنده بوده و می تواند تمرکز ما را از بین ببرد؛ در این مقاله به برخی از مهمترین علل صدا دادن فن لپ تاپ اشاره می کنیم.

علت بروز صدای فن لپ تاپ

شنیدن صدای فن لپ تاپ یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که بسیاری از کاربران در هنگام فعالیت با این دستگاه مواجه می شوند؛ این امر علاوه بر این که آزاردهنده است، بلکه اگر ادامه پیدا کند ممکن است باعث از کار افتادن سیستم تهویه لپ تاپ گردد. در ادامه مهمترین علت های صدای فن لپ تاپ را بیان کرده ایم؛

  1. اگر شما بیش از حد لازم از دستگاه خود استفاده کرده و به صورت دوره ای اقدام به انجام سرویس آن نکنید، ممکن است گرد و غبار فراوانی به داخل دستگاه نفوذ کرده و به این صورت کیفیت و کارایی فن لپ تاپ را کاهش داده و باعث ایجاد سر و صدای زیاد برای آن گردد؛ فراموش نکنید که ایجاد صدای فن لپ تاپ موجب داغ شدن بیش از حد آن شده و به تدریج راندمان دستگاه شما را پایین می آورد.
  1. در برخی از مواقع زمانی که برنامه های متعددی را در لپ تاپ خود باز کنید، مسلماً قسمت سی پی یو و همچنین حافظه با سرعت و شدت بالایی شروع به فعالیت می کنند و همین امر باعث ایجاد گرمای فراوان در قسمت های مختلف لپ تاپ می گردد و چون فن از توانایی خنک کردن این حجم از گرما برخوردار نیست، بنابراین ممکن است کارایی آن مختل شده و باعث ایجاد صدای فن در لپ تاپ گردد.
  1. فن لپ تاپ نیز مانند هر قطعه دیگری که در این دستگاه تعبیه شده است، طول عمر مشخصی دارد و اگر پس از مدت ها کار کردن دچار فرسودگی گردد باعث ایجاد سر و صدای ناخوشایند در آن می شود؛ برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید از لپ تاپ خود به خوبی استفاده کرده و اگر احساس کردید که فن آن دچار خرابی و یا فرسودگی شده است، با مراجعه به یک نمایندگی معتبر اقدام به تعویض آن نمایید.

مقاله پیشنهادی: بیشترین مشکلات لپ تاپ ها

لزوم توجه به صدای فن لپ تاپ

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که هر مشکلی(مانند صدای فن لپ تاپ) که برای سیستم شما به وجود می آید نشان دهنده آن است که در یکی از قسمت های سخت افزاری یا نرم افزاری آن اشکالی جدی به وجود آمده است و شما برای این که بتوانید در آینده نیز از کارایی لپ تاپ خود برخوردار شوید، باید در اسرع وقت اقدام به برطرف کردن مشکلات به وجود آمده نمایید.

فراموش نکنید که در بسیاری از مواقع می توان به راحتی فن را تعمیر کرده و مشکل آن را برطرف کرد؛ به خصوص اگر مواردی مانند وجود گرد و غبار، خرابی سوکت به کار رفته در فن و یا خشکی بیش از حد آن باعث ایجاد صدای فن در لپ تاپ شده باشد؛ یکی از نکات حائز اهمیتی که باید به آن توجه ویژه ای نمایید این است که در برخی از شرایط، تعمیر فن می تواند به صورت موقت مشکل لپ تاپ را برطرف نماید و پس از گذشت مدتی دوباره شاهد ایجاد صدای فن لپ تاپ باشید.

در صورت روبه رو شدن با مشکلات لپ تاپ، تعمیرات لپ تاپ خود را به رایان دل کوک با سابقه کاری بیش از 25 سال بسپارید. تماس:02145102

نتیجه گیری

در صورت بروز صدای فن لپ تاپ، بهترین راه حلی که وجود دارد این است که با یک تکنسین حرفه ای و مجرب مشورت کنید و فن قدیمی و فرسوده لپ تاپ خود را با نوع سالم آن جایگزین نموده و به راحتی اقدام به برطرف کردن صدا دادن فن لپ تاپ نمایید؛ در سایر مواقع نیز اگر تعمیرکار تشخیص دهد که فن نیاز به تعویض دارد، آن را در کوتاه ترین زمان ممکن با یک فن سالم و نو جایگزین کرده و این مسئله را به راحتی برطرف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *