کالیبره کردن باتری موبایل اندروید؛ نحوه انجام آن

کالیبره کردن باتری موبایل اندروید
زمان مطالعه مطلب 3 دقیقه

یکی از کارهایی که در زمان مواجه شدن با مشکلات باتری گوشی انجام میشود، کالیبره کردن باتری موبایل است. توسط این روش می‌توان اطلاعات کاملاً واقعی را در مورد وضعیت شارژ آن دریافت نمود؛ با استفاده از این روش می‌توان از خاموش شدن گوشی در زمان‌هایی که باتری آن کم است جلوگیری به عمل آورد. کالیبره کردن به روش صحیح موجب می‌شود که طول عمر اجزای داخلی دستگاه افزایش پیدا کرده و دستگاه موبایل شما همواره عملکردی ایده آل از خود ارائه دهد. 

کالیبره کردن باتری موبایل چه مزایایی دارد؟

یکی از مهم‌ترین وظایفی که بر عهده سیستم عامل اندروید گوشی شما قرار دارد این است که میزان باتری و شارژ گوشی را به خوبی ردیابی کرده و پر یا خالی بودن آن را به اطلاع شما برساند. اما گاهی اوقات در اثر برخی از اشکالات در این سیستم، داده‌های غیر واقعی در این زمینه به شما نشان داده می‌شود و شارژ گوشی قبل از این که به صفر برسد، خاموش می‌گردد.

کالیبره کردن باتری موبایل یکی از راه های دوام باتری است.
کالیبره کردن باتری

کالیبره کردن باتری گوشی به این معناست که سیستم عامل اندروید بتواند این اطلاعات را به خوبی تصحیح کرده و میزان واقعی باتری را نشان دهد. 

برخی از مهم‌ترین مزایای کالیبره کردن باتری موبایل عبارتند از: 

 • اصلی‌ترین مزیت کالیبره کردن این است که آمار باتری با دقت هر چه تمام‌تر و به صورت کاملاً حقیقی نمایش داده می شود؛ این موضوع به شما امکان می‌دهد که قبل از خاموش شدن گوشی فرصت کافی برای متصل کردن آن به یک شارژر را داشته باشید.
 • کالیبره کردن باتری موبایل سبب می‌شود عمر اجزاء داخلی گوشی افزایش پیدا کرده و به این صورت عملکردی ایده آل از دستگاه موبایل را شاهد باشیم.
 • با استفاده از این شیوه می‌توانید باعث بهینه‌سازی طول عمر باتری شده و از آسیب دیدن آن جلوگیری به عمل آورید. 
 • کالیبره کردن باتری گوشی برای شما این امکان را فراهم می‌کند که بدون هیچ نگرانی از میزان باتری، از گوشی خود استفاده کنید، زیرا اکنون می‌دانید که اطلاعات نمایش داده شده در زمینه شارژ گوشی و میزان باتری آن کاملاً واقعی است. 

مقاله پیشنهادی: راه های افزایش عمر باتری گوشی

روش انجام کالیبره کردن باتری گوشی

اگر شما نیز احساس می‌کنید که اطلاعات و داده‌های گوشی موبایل شما واقعی نیست و خاموش شدن ناگهانی گوشی شما می‌تواند به ساختار آن آسیب وارد نماید، بنابراین نیاز به کالیبره کردن باتری گوشی خود دارید؛ ما در این قسمت به یکی از متداول‌ترین روش‌های انجام کالیبره کردن باتری موبایل اشاره می‌کنیم: 

 1. ابتدا گوشی موبایل خود به صورت کامل از شارژ تخلیه کنید و اجازه دهید تا خاموش شود. 
 2. در ادامه آن را روشن کرده و صبر کنید تا دوباره خودش خاموش شود. 
 3. سپس بدون این که گوشی موبایل خود را روشن کنید، آن را به شارژر وصل کنید و صبر کنید تا گوشی به صورت کامل شارژ شده و بر روی نمایشگر آن عدد ۱۰۰ درصد را مشاهده شود و سپس آن را از برق بکشید. 
 4. در این مرحله گوشی موبایل خود را دوباره روشن کنید؛ پس از روشن شدن گوشی این احتمال وجود دارد که نشانگر باتری شما عدد ۱۰۰ را نشان ندهد، بنابراین دوباره شارژر را به گوشی موبایل متصل نموده و عملیات انجام شارژ را تا زمانی ادامه دهید که نشانگر باتری شما دوباره عدد ۱۰۰ درصد را نشان دهد. 
 5. پس از انجام این کار، گوشی خود را از برق کشیده و آن را ریستارت کنید؛ اگر پس از راه اندازی مجدد دستگاه، دوباره عدد ۱۰۰ درصد نشان داده نشد، شارژر را به آن وصل نموده و تا زمانی که عدد نمایشگر آن به ۱۰۰ درصد برسد به شارژ کردن ادامه دهید. 
 6. شما باید چرخه‌ای که ذکر کردیم را تا زمانی ادامه دهید که گوشی شما پس از راه اندازی مجدد، به صورت قطعی عدد ۱۰۰ یا عددی نزدیک به آن را نشان دهد. 
 7. سپس اجازه دهید باتری گوشی شما تا ۰ درصد تخلیه شده و به طور کامل خاموش شود. 
 8. دوباره و بدون هیچ گونه وقفه‌ای باتری موبایل خود را شارژ کنید تا به عدد ۱۰۰ درصد در قسمت نمایشگر آن برسید و مطمئن شوید که اطلاعاتی که به شما نمایش داده می‌شوند کاملاً واقعی است. 

نتیجه گیری

این روزها بسیاری از گوشی‌های موبایل از باتری لیتیون یونی برای ذخیره‌سازی انرژی استفاده می‌نمایند؛ اما هر چقدر که از عمر باتری می‌گذرد، مسلماً توان نگهداری شارژ آن نیز کاسته می‌شود و در برخی از مواقع گوشی شما این اطلاعات را به درستی نمایش نمی‌دهد و در چنین شرایطی بهترین اقدام ممکن کالیبره باتری اندورید است. 

اگر گوشی هوشمند شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، در حالی که اطلاعات و داده‌های آن حاکی از شارژ کافی برای ادامه عملکرد آن است و یا درصد شارژ گوشی شما برای مدت زمان طولانی به صورت ثابت بر روی یک عدد باقی می‌ماند، نشان دهنده آن است که باید اقدام به کالیبره کردن باتری موبایل اندروید خود نمایید؛ این موضوع سبب می‌شود عمر گوشی شما و قطعات داخلی آن مانند باتری بیش از پیش افزایش پیدا کرده و بتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *