دانگل چیست؟ 

دانگل چیست؟
زمان مطالعه مطلب 5 دقیقه

دانگل چیست؟ 

 

دانگل یک دستگاه کوچک است که به درایو USB رایانه متصل می شود. دانگل ها عملکردهای متفاوتی را ارائه می دهند ، مانند دسترسی به اینترنت تلفن همراه ، سرعت بخشیدن به انتقال داده ، اجرای نرم افزار ایمن یا اتصال چندین دستگاه به کامپیوتر .

 

با استفاده از دانگل وای فای ، می توانید در مکان هایی مانند خیابان، ساحل، هتل  به اینترنت دسترسی داشته باشید.

به طور خلاصه ، اصطلاح “دانگل” به هر وسیله کوچکی اطلاق می شود که بدون توجه به کاری که انجام می دهد ، به درگاه سریال جهانی (USB) یا دیگر پورت کامپیوتر متصل شود. این دستگاهها معمولاً برای ارائه برخی از عملکردهایی که در خود رایانه تعبیه نشده است استفاده می شوند

. این شامل اضافه کردن حافظه ، تأمین اتصالات Bluetooth® و WiFi® و افزودن آداپتورهایی است تا دستگاه های دیگر را وصل کنید. معمولاً مودم های USB پهن باند تلفن همراه اغلب “دانگل های تلفن همراه” نامیده می شوند.

 

دانگل بلوتوث با آنتن 

در صنایعی که اغلب از نرم افزارهای ایمن استفاده می کنند ، این اصطلاح هنوز در درجه اول برای دستگاه های امنیتی استفاده می شود.

تلفن به دانگل متصل شده است.

 

دانگل چیست؟
دانگل چیست؟

چرا دانگل را دانگل می گویند؟

هیچ کس نمی داند ریشه کلمه “دانگل” از کجا آمده است. به گفته انتشارات دانشگاه آکسفورد ، ناشر واژه نامه معروف انگلیسی ، “dongle” منشأ نامشخص و ناشناس دارد.

دانگل فیت بیت

 

دانگل امنیتی چگونه کار می کند؟

این نرم افزار یک درخواست رمزگذاری شده را به دانگل امنیتی برای یک کلید اعتبارسنجی ارسال می کند که آن نیز رمزگذاری شده است.

انواع مختلفی از دانگل وجود دارد.

این بدان معناست که برای شکستن دانگل ، هکر ابتدا باید رمزگذاری را کرک کند.

دانگلهای اولیه معمولاً به درگاه سریال رایانه متصل می شدند و برای ایمن سازی نرم افزارهای بارگیری شده در رایانه مورد استفاده قرار می گرفتند. 

 

هنگام بارگیری ، نرم افزار وجود دانگل را بررسی می کند و اگر آن را پیدا نکرد ، بارگیری نمی شود. این سیستم آسیب پذیر بود زیرا یک برنامه نویس می توانست نرم افزار را طوری تغییر دهد که به دنبال دانگل نباشد یا تصور کند که در حال حاضر وجود ندارد.

 

یک رویکرد امن تر ، قطعات رمزگذاری شده نرم افزار را در خود دانگل ذخیره می کند ، که برنامه در مواقع نیاز به آنها نیاز دارد. در این سناریو ، حتی اگر یک هکر نرم افزار را فریب دهد و فکر کند دستگاه موجود است ، نرم افزار قادر به اجرا نخواهد بود زیرا قسمت های کلیدی کد خود را از دست می دهد.

 

دانگل
دانگل چیست؟

آیا میدانستید؟

 

  • دانگل هر وسیله کوچکی است که به پورت USB کامپیوتر متصل می شود.
  • Dongles می تواند دسترسی به اینترنت ، سرعت انتقال فایل، نرم افزار امن را ارائه دهد.
  • برخی دانگل ها چندین دستگاه را به کامپیوتر متصل می کنند.
  • هیچ کس نمی داند کلمه “دانگل” از کجا آمده است.

 

انواع دیگر دانگل ها چگونه کار می کنند؟

دانگل های غیر امنیتی تقریباً شامل تمام سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز درون خود دستگاه می شوند.

مطمئن شوید که دانگل را متناسب با نیاز خود خریداری کرده اید ، زیرا انواع بسیار زیادی وجود دارد.

 

آیا می توان از دانگل به عنوان وای فای استفاده کرد؟

بله . دانگل های Wifi ، که به آن آداپتور بی سیم USB یا آداپتور USB wifi نیز گفته می شود ، شامل یک آداپتور شبکه است که به کامپیوتر اجازه می دهد به اینترنت متصل شود.

اگرچه رایانه باید تنظیمات صحیحی برای برقراری ارتباط پهن باند داشته باشد ، اما این دستگاه دارای فناوری است که امکان ایجاد اتصال را می دهد

 

دانگل
دانگل

دانگل همگام سازی بی سیم چیست؟

دانگل بی سیم همگام سازی دانگلی است که با دستگاهی که اغلب دستگاه تناسب اندام است ارتباط برقرار می کند و داده های خود را به کامپیوتر منتقل می کند.

 

دانگل بلوتوث چیست؟

دانگل بلوتوث یک دستگاه مجهز به بلوتوث مانند ماوس یا صفحه کلید را با رایانه متصل می کند.

 

دانگل ها چه مشکلاتی دارند؟

مشکلات رایج دانگل مربوط به امنیت و استفاده از نرم افزار قفل شده است. آنها همچنین به راحتی از بین می روند.

برخی از شرکت های نرم افزاری سعی کرده اند امنیت dongle را با نرم افزار مصرف کننده خود بدون موفقیت معرفی کنند ، حتی اگر مصرف کنندگان اغلب با فناوری USB آشنا باشند.

با تغییر تکنولوژی و رایج شدن سیستم عامل ها و سخت افزارهای جدید ، نرم افزارهای قدیمی تر که به دستگاه نیاز دارند دیگر قابل استفاده نیستند.

 

یکی دیگر از مشکلات رایج این است که افراد ممکن است نیاز به استفاده از بیش از یک نوع نرم افزار قفل شده در یک زمان داشته باشند و کامپیوتر نتواند همه دستگاه های مختلف را به طور همزمان در خود جای دهد. 

اکثر دانگل ها یک درگاه را اشغال می کنند و اجازه نمی دهند دستگاه های دیگر به آنها متصل شوند. به عنوان مثال ، رایانه ای که فقط دو یا سه درگاه USB دارد ، ممکن است ماوس ، دوربین یا دستگاه دیگری متصل شده باشد ، و جایی برای هیچ چیز دیگری باقی نگذارد.

 

علاوه بر این ، دانگل ها به راحتی گم شده یا آسیب می بینند. متخصصانی مانند ویرایشگرهای ویدئو یا مهندسان صدا ممکن است مایل به ایجاد این ناراحتی باشند ، اما معمولاً کاربر رایانه ای معمولاً اینطور نیست.

برای مقابله با این مشکلات ، برخی از شرکت ها در شبیه سازها تخصص دارند که سعی می کنند رایانه را متقاعد کنند که دانگل وجود دارد. این شبیه سازها همیشه قانونی نیستند ، زیرا به طور خاص برای حل مسائل امنیتی طراحی شده اند.

 

وقتی شخصی یک نرم افزار خریداری می کند ، بیشتر اوقات آنچه واقعاً می خرد ، مجوز استفاده از نرم افزار است. با آن مجوز ، کاربر معمولاً با شرایط خاصی موافقت می کند و استفاده از شبیه ساز ممکن است این قوانین را نقض کند.

اگر شخصی که نرم افزار را خریداری کرده است این کار را به صورت قانونی انجام داده و دانگل را دارد و/یا اگر آن سخت افزار دیگر به درستی کار نمی کند ، ممکن است در مواردی استفاده از شبیه ساز به جای آن قانونی باشد.

 

آیا جایگزین های دانگل وجود دارد؟

جایگزین هایی برای استفاده از دانگل برای اهداف امنیتی وجود دارد ، اگرچه همیشه قابل اعتماد نیستند.

برخی از برنامه ها دارای کدهای کلیدی هستند که باید هنگام نصب نرم افزار وارد شوند. دیگران فقط اجازه می دهند برنامه یکبار نصب شود.

 

در برخی موارد ، رایانه ای که نرم افزار را اجرا می کند باید دارای اتصال به اینترنت باشد تا بتواند به طور مرتب به سرورهای سازنده متصل شود تا مشخص شود چه کسی از برنامه استفاده می کند. در مورد دانگل ها ، هر یک از این اقدامات امنیتی در صورت عدم عملکرد صحیح یا نیاز به انتقال نرم افزار به رایانه جدید می تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد کند. علاوه بر این ، تقریباً همه این روش ها ترک خورده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *