آموزش جامع کار با دوربین

آموزش کار با دوربین
زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

آموزش جامع کار با دوربین

در این مقاله میخواهیم به شما آموزش جامع کار با دوربین را بیاموزیم . شاید برایتان جالب باشد اما ما به شما طرز ساخت یک دوربین خانگی را هم آموزش میدهیم . پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید .

 

دوربین ها:

فوکوس

ما مشاهده کرده ایم که یک تصویر واقعی با حرکت نور از طریق یک عدسی محدب شکل می گیرد. ماهیت این تصویر واقعی بسته به نحوه عبور نور از طریق لنز متفاوت است. این مسیر نور به دو عامل عمده بستگی دارد:

 • زاویه ورود پرتو نور به عدسی
 • ساختار عدسی

 

زاویه ورود نور و تغییر آن زمانی که شما حرکت می کنید و نزدیک به جسم و یا دورتر از لنز هستید . این را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید. هنگامی که مداد به لنز نزدیکتر است ، پرتوهای نور از نقطه مداد با زاویه تندتری وارد لنز می شوند و هنگامی که مداد دورتر است ، زاویه مبهم تری دارد.

 

 اما به طور کلی ، لنز فقط پرتوی نور را تا اندازه کلی خم می کند ، مهم نیست که چگونه وارد شود. در نتیجه ، پرتوهای نوری که با زاویه تیزتری وارد می شوند با زاویه مبهم تری خارج می شوند و برعکس. کل “زاویه خم شدن” در هر نقطه خاص از لنز ثابت می ماند.

 

همانطور که می بینید ، پرتوهای نور از نقطه نزدیکتر از لنز به مراتب دورتر از پرتوهای نور از نقطه ای دورتر همگرا می شوند. به عبارت دیگر ، تصویر واقعی یک جسم نزدیکتر نسبت به تصویر واقعی از یک شیء دورتر از لنز دورتر شکل می گیرد.

با یک آزمایش ساده می توانید این پدیده را مشاهده کنید. شمعی را در تاریکی روشن کنید و بین آن و دیوار یک ذره بین نگه دارید. تصویر وارونه شمع را روی دیوار مشاهده خواهید کرد. 

 

اگر تصویر واقعی شمع به طور مستقیم روی دیوار نیفتد ، تا حدودی مات به نظر می رسد. پرتوهای نور از یک نقطه خاص در این نقطه کاملاً به هم نزدیک نمی شوند. برای تمرکز تصویر ، ذره بین را به شمع نزدیک یا دور کنید.

 

این همان کاری است که هنگام چرخاندن لنز دوربین برای فوکوس کردن آن انجام می دهید – آن را به سطح فیلم نزدیک یا دورتر می کنید. همانطور که لنز را حرکت می دهید ، می توانید تصویر واقعی متمرکز یک جسم را در یک خط قرار دهید تا مستقیماً روی سطح فیلم بیفتد.

اکنون می دانید که در هر نقطه ای ، یک لنز پرتوهای نور را تا یک درجه کلی خم می کند ، صرف نظر از زاویه ورود پرتو نور. این کل “زاویه خمش” با ساختار لنز تعیین می شود .

آموزش جامع دوربین
آموزش جامع دوربین

دوربین ها:

نور ضبط

 1. جزء شیمیایی در یک دوربین سنتیفیلم است . در اصل ، هنگامی که فیلم را در معرض یک تصویر واقعی قرار می دهید ، این یک ثبت شیمیایی از الگوی نور است.

 

 1. این کار را با مجموعه ای از دانه های کوچک حساس به نور انجام می دهد که در یک سوسپانسیون شیمیایی روی یک نوار پلاستیکی پخش شده اند. هنگامی که دانه ها در معرض نور قرار می گیرند ، تحت واکنش شیمیایی قرار می گیرند.

 

 1. پس از اتمام رول ، فیلم توسعه می یابد-در معرض سایر مواد شیمیایی قرار می گیرد که با دانه های حساس به نور واکنش نشان می دهند. در فیلم سیاه و سفید ، مواد شیمیایی توسعه دهنده دانه هایی را که در معرض نور قرار گرفته اند تیره می کنند. این امر باعث ایجاد منفی می شود ، جایی که مناطق روشن تر تیره تر و مناطق تاریک روشن تر به نظر می رسند ، که سپس در چاپ به یک تصویر مثبت تبدیل می شود.

 

 1. فیلم رنگی دارای سه لایه مختلف از مواد حساس به نور است که به نوبه خود به قرمز ، سبز و آبی پاسخ می دهند. هنگامی که فیلم توسعه می یابد ، این لایه ها در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرند که لایه های فیلم را رنگ می کنند. وقتی اطلاعات رنگ را از هر سه لایه همپوشانی می کنید ، یک نگاتیو کامل رنگ دریافت می کنید.

 

 1. تا اینجا ، ما ایده اصلی عکاسی را بررسی کرده ایم-شما با یک لنز همگرا تصویری واقعی ایجاد می کنید و الگوی نوری این تصویر واقعی را روی لایه ای از مواد حساس به نور ثبت می کنید. از نظر مفهومی ، این همه چیزی است که در گرفتن عکس نقش دارد. اما برای گرفتن یک تصویر واضح ، باید نحوه ترکیب همه چیز را با دقت کنترل کنید.

 

 1. بدیهی است ، اگر بخواهید یک تکه فیلم را روی زمین بگذارید و با یک لنز همگرا یک تصویر واقعی را روی آن متمرکز کنید ، هیچ نوع تصویر قابل استفاده ای به دست نمی آورید. در فضای باز ، هر دانه ای از فیلم کاملاً در معرض نور قرار می گیرد. و بدون هیچ منطقه متضاد بدون نور ، تصویری وجود ندارد.

 

 1. برای ثبت تصویر ، باید فیلم را در تاریکی مطلق نگه دارید تا زمان گرفتن عکس فرا برسد. سپس ، هنگامی که می خواهید یک تصویر را ضبط کنید ، مقداری نور را وارد کنید. در ابتدایی ترین حالت ، این تمام بدنه دوربین است – یک جعبه مهر و موم شده با یکشاتر که بین لنز و فیلم باز و بسته می شود. در واقع ، عبارت دوربین از camera obscura ، به معنای واقعی کلمه “اتاق تاریک” در لاتین کوتاه شده است.

 

 1. برای اینکه تصویر به درستی ظاهر شود ، باید میزان نور را که به فیلم می رسد کنترل کنید. اگر نور زیادی را وارد کنید ، دانه های زیادی واکنش نشان می دهند و تصویر پاک شده به نظر می رسد. اگر نگذارید نور کافی به فیلم وارد شود ، دانه های بسیار کمی واکنش نشان می دهند و تصویر بیش از حد تاریک می شود. در بخش بعدی ، ما مکانیسم های مختلف دوربین را که به شما امکان تنظیم نوردهی را می دهد ، بررسی می کنیم.

 

 1. همانطور که پیداست ، اصطلاح عکاسی فرایند عکاسی را به طور دقیق توصیف می کند. سر جان هرشل ، منجم قرن نوزدهم و از اولین عکاسان ، این اصطلاح را در سال 1839 مطرح کرد. این اصطلاح ترکیبی از دو کلمه یونانی است – عکسبه معنی نور و گرافین به معنی نوشتن (یا طراحی). اصطلاح دوربین از دوربین obscura ، در لاتین به معنی “اتاق تاریک” آمده است. دوربین تاریک در واقع صدها سال قبل از عکاسی اختراع شد. یک دوربین مبهم سنتی یک اتاق تاریک بود که نور از لنز یا سوراخ کوچکی در دیوار می تابید. نور از سوراخ عبور کرد و یک تصویر واقعی وارونه را در دیوار مقابل ایجاد کرد. این اثر در بین هنرمندان ، دانشمندان و تماشاگران کنجکاو بسیار محبوب بود.

 

دوربین های خانگی

همانطور که در این مقاله مشاهده کردیم ، حتی اساسی ترین و کاملاً دستی SLR یک دستگاه پیچیده است. اما دوربین ها ذاتاً پیچیده نیستند – در واقع ، عناصر اساسی آنقدر ساده هستند که می توانید خودتان تنها با چند وسیله ارزان قیمت آن را تهیه کنید.

 

ساده ترین نوع دوربین خانگی از لنز برای ایجاد یک تصویر واقعی استفاده نمی کند – نور را با یک سوراخ کوچک جمع آوری می کند. ساخت این دوربین های سوراخ دار آسان است و استفاده از آنها بسیار سرگرم کننده است – تنها قسمت سخت این است که شما باید خودتان فیلم را توسعه دهید.

 

دوربین سوراخ دار به سادگی یک جعبه با یک سوراخ کوچک در یک طرف و مقداری کاغذ فیلم یا عکس در اندازه مخالف است. اگر جعبه در غیر این صورت “محکم نوری” باشد ، نوری که از سوراخ سنجاق عبور می کند تصویری واقعی را روی فیلم ایجاد می کند. اصل علمی پشت این امر بسیار ساده است.

 

اگر بخواهید یک چراغ قوه را در یک اتاق تاریک ، از طریق یک سوراخ کوچک در یک تکه مقوایی وسیع ، روشن کنید ، نور یک نقطه روی دیوار مقابل ایجاد می کند. اگر چراغ قوه را جابجا می کنید ، نقطه نور نیز حرکت می کند – پرتوهای نور از چراغ قوه از طریق سوراخ در یک خط مستقیم حرکت می کنند.

 

در یک صحنه بصری بزرگتر ، هر نقطه قابل مشاهده خاص مانند این چراغ قوه عمل می کند. نور هر نقطه از یک جسم را منعکس می کند و در همه جهات به خارج حرکت می کند. یک سوراخ کوچک از هر نقطه در یک صحنه یک پرتو باریک را وارد می کند. پرتوها در یک خط مستقیم حرکت می کنند ، بنابراین پرتوهای نوری از پایین صحنه به بالای قطعه فیلم برخورد می کند و برعکس. به این ترتیب ، یک تصویر وارونه از صحنه در طرف مقابل جعبه شکل می گیرد. از آنجا که سوراخ بسیار کوچک است ، شما نیاز به زمان نوردهی نسبتاً طولانی دارید تا نور کافی وارد شود.

 

 در طول تاریخ عکاسی ، صدها سیستم دوربین مختلف وجود داشته است. اما به طرز شگفت انگیزی ، همه این طرح ها-از ساده ترین دوربین جعبه ای خانگی گرفته تا جدیدترین دوربین دیجیتال-عناصر اصلی یکسانی را ترکیب می کنند: یک سیستم لنز برای ایجاد تصویر واقعی ، یک حسگر حساس به نور برای ثبت تصویر واقعی و یک دستگاه مکانیکی سیستم برای کنترل نحوه قرار گرفتن تصویر واقعی در معرض سنسور. و وقتی به کار خود ادامه می دهید ، این تنها چیزی است که در عکاسی وجود دارد!

آموزش ساخت دوربین

شما می توانید این دوربین را در چند مرحله ساده بسازید:

اولین کاری که باید انجام دهید این است که درب را از داخل و خارج به رنگ سیاه رنگ کنید . این به جعبه ضد نور کمک می کند. حتماً از رنگ مشکی تخت استفاده کنید ، نه رنگ براق که نور بیشتری را منعکس کند.

یک سوراخ کوچک (به اندازه یک جعبه کبریت) در مرکز ته قوطی (سمت غیرقابل جابجایی) برش دهید .

یک تکه فویل آلومینیومی سنگین یا کاغذ سیاه سنگین را تقریباً دو برابر سوراخ ته قوطی برش دهید .

یک سوزن خیاطی شماره 10 بردارید و با دقت در مرکز فویل سوراخ کنید . فقط باید سوزن را نصف کنید ، در غیر این صورت سوراخ خیلی بزرگ خواهد شد. برای بهترین نتایج ، فویل را بین دو کارت شاخص قرار دهید و سوزن را در حین چرخاندن بچرخانید.

فویل را روی سوراخ پایین قوطی بچسبانید تا سوراخ سوراخ در مرکز قرار گیرد. فویل را محکم و با نوار سیاه وصل کنید ، بنابراین نور فقط از سوراخ می تابد.

 

تنها چیزی که برای دیافراگم نیاز دارید یک تکه کاغذ سیاه سنگین است که آنقدر بزرگ است که قسمت اعظم قسمت قوطی را بپوشاند. یک طرف کاغذ را محکم به قسمت انتهایی قوطی بچسبانید ، بنابراین در بالای سوراخ در وسط یک فلپ ایجاد می کند. طرف دیگر فلپ را که در طرف دیگر سوراخ سنجاق بسته شده است ، چسب بزنید. تا زمانی که آماده عکاسی هستید ، فلپ را بسته نگه دارید.

 

برای بارگذاری دوربین ، هر نوع فیلم یا کاغذ عکاسی را به داخل درب قوطی وصل کنید . البته ، برای کارکرد فیلم ، باید آن را بارگذاری کرده و در تاریکی مطلق توسعه دهید. با این طراحی دوربین ، شما نمی توانید فیلم را به سادگی در داروخانه رها کنید – باید خودتان آن را بسازید یا از کسی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *